MÜZE VE MÜZECİLİK HİZMETLERİ

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın başlatmış olduğu Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi projesi, Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş kahramanlık hikâyelerinin yaşandığı Çanakkale Savaşımızın sonsuza kadar hatırlanması için kendisi kadar benzersizdir.
Türkiye’de ilk niteliği taşıyan simülasyon ve üç boyut teknolojisini aynı anda kullanmak, tarihimizi canlandırmanın en verimli ve akıllarda iz bırakan yöntemidir.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi 11 salon, sergi alanı ve konferans salonlarından oluşmaktadır.
Salon 1: ‘Osmanlı Harbe Giriyor’
Salon 2: ‘Nusrat Mayın Gemisi’
Salon 3: ‘İtilaf Kuvvetlerinin Deniz Savaşı Planı’
Salon 4: ‘Mecidiye Tabyası ve Şehit Onbaşı’
Salon 5: ‘Kara Muharebeleri Hazırlıkları’
Salon 6: ‘Harbin Gidişatının Dönüm Noktası’
Salon 7: ‘Siper Savaşları’
Salon 8: ‘Gökkubbeden Çanakkale Harbi’
Salon 9: ‘Çannakale Geçilmez’
Salon 10: ‘Hatıralar’
Salon 11: ‘1915’ten Günümüze Türkiye’

Bakanlığımız tarafından açılan yarışmada proje birincisi olarak tarihte bir iz bırakma imkanı bulduğumuz Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’yle International Museum Heritage Awards’da finalist olmaya layık görüldük.

Ziyaretçiler sırasıyla yukarıdaki salonlarda müze görevlilerinin yönlendirmeleriyle yapacakları gezinin ardından 2 boyutlu ve 3 boyutlu görüntüler, canlandırmalar ve muazzam hazırlanmış metinlerle edinecekleri tarih bilgilerini Çanakkale Şehitlerine bir borç bilip asla unutmayacaklardır.

Burada edindikleri bilgileri Tanıtım Merkezi için özel olarak hazırlanmış ‘Gel Tarihe Geçelim’ kitabıyla da pekiştirebileceklerdir. Kitap, Tanıtım merkezinin konsept aşamasından yapımına kadar tüm sürecin anlatıldığı Cilt 1 ve uluslararası arşivlerden faydalanarak ortaya çıkan İttifak ve İtilaf güçlerinin savaş günlüklerinin yer aldığı Cilt 2’den oluşmaktadır.

Bu projenin maksadı; hem ulusal, hem de uluslararası tarih sahnesinde bir dönüm noktası olan ve bir ulusun 1683 yılından beri devam eden geri çekilişine son vermiş, umut olmuş Sakarya Meydan Muharebesi’nin layıkıyla genç nesillere anlatılabilmesidir. “Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolasıyla İstiklal Savaşı’na başlayan ulusumuzun, 22 gün 22 gece devam eden üstün mücadelesiyle; kendisini yok etmek isteyenlere karşı, varlığını sürdürme mücadelesidir.

Sakarya Meydan Muharebesi Tanıtım Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Ankara Polatlı’da tarihimizi yaşatmak ve özellikle genç nesillere tarih bilincini aşılamak üzere başlatmış olduğu projenin tüm proje çizimleri, iç mekan düzenlemelerine dair teknik şartnamelerin hazırlanması ve işin ifası aşamasında bakanlığımıza danışmanlık hizmeti verilmesi gibi sorumlulukları üstlenmiş bulunmaktayız.

Tanıtım Merkezi’nde Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya göç edip bu toprakları vatan edindiği tarihlerden başlayarak tüm Osmanlı tarihi, Cumhuriyet tarihi ve ülkemizin gelecek vizyonu hem geleneksel müzecilik anlayışı çerçevesinde yer alan nesnelerle hem de teknolojinin bizlere sunmuş olduğu son yeniliklerle tarafımızdan anlatılma imkanı bulmuştur.

Projede, Sakarya Meydan Muharebesi’ni merkez alarak, muharebe öncesi ve sonrasına değinilip, muharebenin safhalarına yer verilecektir. Ayrıca esas maksat bu muharebenin önemini ve sergilenen kahramanlığı gelen ziyaretçilere anlatmaktır.

Tanıtım Merkezi’nde yapılacak gezi kapsamında ziyaretçilerin, Türklerin, Orta Asya’dan başlayarak siyasi, sosyo-ekonomik ve kültürel açıdan zamanımıza nasıl geldiklerini kavraması ve Türkiye’nin 1000 yıllık geçmişi ile geleceğini sentezleyebilmesi öngörülmektedir.

Oruçoğlu ailesinden tüm bireylere kuşaklarca aşılanmış olan milli tarih bilincini ve birikimini topraklarımızda inşa edilen müze ve tanıtım merkezlerinde teknolojiyle buluşturarak tarihe hizmet etmek Oruçoğlu Sistem için bir gurur kaynağı olmuştur.

Harbiye Askeri Müzesi Renovasyon Projesi

Genel Kurmay Askeri Tarih ve Statejik Etüt Daire Başkanlığı için hazırlamış olduğumuz Harbiye Askeri Müzesi Renovasyon Projesi’nde Harbiye’nin tarihi dokusunu değiştirmeden daha modern bir görüntüye ulaştıracak, arşivlerde bekleyen 30.000’den fazla eserin de sergilenme imkanı bulacağı ve Türkiye’de yapılan diğer yenileme projelerine de ilham kaynağı olacağını düşündüğümüz bir proje hazırlayıp sunmuş bulunmaktayız.

Projeleri çizilen yapıyla şanlı Harbiye’ye yalnızca modern bir görünüm ve yeni sergi alanları imkanı tanımakla kalmıyoruz aynı anda onun zaman ile verdiği mücadeleye de destek olmayı hedefliyoruz.

Projemizde Harbiye Askeri Müzesi’nin var olan tarihi duvarlarını tarihi yapıyı bozmayacak şeffaf bir çatı örtüsü ile koruyarak yeni yerler kazandırıyoruz. Var olan mimari gereği ortada atıl duran müze bahçesinin de Haftada yüzlerce ziyaretçisi bulunan Mehter Takımı için hazırlıyoruz.

Tüm statik hesaplarını yaptığımız çatı örtüsünden faydalanarak şanlı bayrağımızın Ay-Yıldız’ını Harbiye’nin üzerinde doğacak ve parlayacak şekilde hizmete açıyoruz.
Stratejik gözlemleme merkezi ve seyir kulesi işlevleri yüklediğimiz ve Türkiye’nin en büyük Hilal yapısı olacak bu sembolik merkez, İstanbul’un boğaz siluetine de katkıda bulunacak ve oradan geçenleri kendisine hayran bırakacaktır.

Harbiye’ye kazandırılacak bu yeni yapıyla onu bir cazibe merkezi haline getirmeyi, ziyaretçi sayısını artırmayı ve tarihin tozlu raflarında sırasını bekleyen eserleri gün yüzüne çıkarmayı vatanımıza bir borç biliriz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı emanet Cumhuriyet’in en büyük bekçisi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne proje tasarımı aşamasında yapmış oldukları yardımlar ve sağlamış oldukları olanaklar için minnetlerimizi sunarız.

15 Temmuz Şehitleri Anma ve Demokrasi Müzesi

Türkiye’nin siyasi tarihinin çok önemli bir dönüm noktası olan Türk milletinin demokrasi yanındaki duruşunu, azim ve kararlılığını sergileyen, vatana ihanet etmeye çalışmış ve çalışacak tüm hainlerin cesaretini kıran ve düşmanların vatanımız üzerinden kirli ellerini çekmesine vesile olan darbe girişiminin engellenmesini konu alan, bu uğurda gözünü kırpmadan canlarını feda eden yüzlerce şehidimizi onurlandırmak için Erkan Erarslan ve Oruçoğlu Sistem tasarım ekibi 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Demokrasi Müzesi’ni tasarlamış, orman ve su işleri bakanlığına alternatif çalışmalar eşliğinde takdim edilmiştir.

Ankara’da inşa edilmek üzere tasarlanan müze, Demokrasinin ve bu uğurda can veren şehitlerimiz için bir simge olarak düşünülmüştür.

O karanlıktan aydınlığa çıkış gecesini temsil eden müzenin toplam uzunluğu ve anıt sayısı o gece verilen şehit sayısı olan 246’ya eşittir.

30 Ağustos Zafer Bayramı Anma Etkinlikleri 3D MAPPING Uygulamaları

3D (Projection) Mapping Sistemleri mimari yapılara uygun olarak tasarlanan animasyon videosunun projeksiyonların watchout edilmesiyle oluşan görsel şölendir. Özel yazılımlarla hazırlanan animasyona belli bir perspektif verilerek 3D algısı oluşturulur.

Alan yüzeyi, -örneğin bir binanın dış cephesi- bilgisayarda harita olarak çıkarılır. Harita üzerinde belli noktalar üzerinden animasyon süreci oynatılır. Mapping uzmanı hem bu noktaları belirler hemde alan yüzeyinde hangi noktaya ne tip bir görsel gelecek ve nasıl anime edileceğini belirler. Layer denilen katman düzeni ile 3 boyutlu sahnenin ilgili alanına giydiriliyor. Genellikle görüntü, ses ile sekronize edilir.

Bu teknik ile statik nesneler üzerine ekstra boyutlar, optik illüzyonlar, ve hareket kavramlarını eklenebilmektedir.

Afyonkarahisar Şuhut Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu 30 Ağustos Zafer Bayramı Anma Etkinlikleri için Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan ve bağımsızlık mücadelemizin taçlandırıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı Kurtuluş Savşı günlerimizden başlayarak, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın yıllar önce attığı vatan ve millet sevgisi tohumlarının günümüzde hala nasıl yeşerdiğini anlattığımız bir çalışma hazırlanmıştır.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinlikleri 3D MAPPING Uygulamaları

Anıtkabir’in mimari yapısına uygun olarak tasarlanan animasyon videosunun projeksiyonların watchout edilmesiyle bir gösteri şöleni tasarlanmıştır. Özel yazılımlarla hazırlanan animasyona belli bir perspektif verilerek 3d algısı oluşturulmuştur.

Alan yüzeyi, -Anıtkabir’in dış cephesi- bilgisayarda harita olarak çıkarılmış, harita üzerinde belli noktalar üzerinden animasyon süreci oynatılması düşünülmüştür. Mapping uzmanı hem bu noktaları belirlemiş hem de Anıtkabir’in yüzeyinde hangi noktaya ne tip bir görsel gelecek ve nasıl anime edileceğine karar vermiştir. Layer denilen katman düzeni ile 3 boyutlu sahnenin ilgili alanına bu görüntülerin giydirilmesi tasarlanmıştır. Görüntü giydirme işlemi tamamlandıktan sonra görüntü, ses ile sekronize edilmiştir.

Kurtuluş Yolu Projesi

Kurtuluş Yolu Projesi’nin amacı İnebolu’dan Sakarya’ya Afyon’dan İzmir’e uzanan ana arterlerde halkımızın Kurtuluş Savaşı’na tanıklık edebilecekleri yeni bir gezi ve kültür yolu oluşturmaktır.

Bu projenin bir diğer amacı ise cephede çarpışan gencecik delikanlılarımızın yanı sıra bu topraklar için gözünü kırpmadan canını feda eden kadın kahramanlarımızı da anmaktır.

Anadolu Müzesi

Anadolu Müzesi üstünde yaşadığımız toprakların milattan önceki yıllardan beri Anadolu insanına nasıl kucak açtığını, bereketli bağrında nasıl barındırdığını, üzerinde kurulan medeniyetlere nasıl beşiklik ettiğini anlatabilmektir.

Türk kültür mirasının ne kadar eskilere dayandığını gelen ziyaretçiler müze içerisinde yer alan Asya ve Avrupa topraklarını gezerken görebileceklerdir.

Kültür Merkezi

Dünya ülkeleri kültürel platformunda, Türkiye’nin de hızla yer alması herkesin en büyük idealidir. Büyük bir kütüphane ve dünya bilgi dağarcığını içinde toplayan bir kültür mabedi Türkiye için gereklidir.

Türk milletinin yazılı geçmişinin toparlanıp derlenmesi gerekirse restore edilerek gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde iletilmesini sağlamak sadece dünya çapında bir kültür yapısı ile sağlanabilir.

Adres

Konutkent Mahallesi 3028. Cadde No 2
C BLOK No: 17,
06810 Çankaya/Ankara

Telefon

Oruçoğlu Termal Otel
+90 272 251 50 51
Oruçoğlu Sistem
+90 312 220 16 06

E-Posta

orsis@orucogluholding.com.tr

Translate »