Oruçoğlu Holding

Oruçoğlu Ailesi’nin ticari kökeni, 18. yüzyılın son dönemlerine kadar uzanır. Daha sonra Anadolu’da başlayan Kurtuluş Savaşı süreciyle birlikte inşaat, nakliye ve turizm gibi ülkenin gelişmeye ihtiyaç duyduğu alanlarda faaliyetlerini sürdürmüştür.

Ailenin gıda alanındaki yatırımları Türkiye’nin ilk organize sanayi kuruluşu olan Oruçoğlu Yağ şirketiyle başlamıştır. Daha sonra bu sanayi tesisinin ticari bütünlüğünü sağlamak için yem ve tavukçuluk işletmeleri de kurularak yapıya dâhil edilmiştir.

Bu toprakların varoluş mücadelesinin her cephesinde, ilk günden bugüne kadar aktif olarak görev alan Oruçoğlu Ailesi; ulaşımdan gıdaya, inşaattan turizme kadar birçok alandaki faaliyetlerini Oruçoğlu Holding çatısı altında sürdürmektedir.

Celalettin Oruç

Oruçoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı

1962 yılında Afyonkarahisar’da dünyaya geldi. Afyon Sanat Okulu Elektrik Bölümü’nü bitirdikten sonar genç yaşında iş hayatına atılarak Oruçoğlu Yağ Sanayi’nde tekniker olarak çalışmaya başladı. Yağ sanayinin dönemin teknolojisine uyarlanması adına gerekli çalışmaları ve altyapıları hazırladı.

Fabrikaya yaptığı katkıların yanısıra, yağ fabrikasının ana çıktı maddesini değerlendirmek ve bölgedeki hayvansal yem ihtiyacını karşılayabilmek üzere bölgenin ilk yem fabrikası olan Oruçoğlu Yem Sanayi A.Ş.’nin kurulmasında önemli rol oynadı.

Afyon’un mermerle anılması ve Osmanlı’dan bu yana yapılarda kullanılan mermerin Afyon kaynaklı olması nedeniyle Afyon‘da modern bir mermer tesisi kurma çalışmalarına başladı ve Oruçoğlu Mermer A.Ş. tesisinin devreye alınmasında önemli rol oynadı.

Mermer Fabrikası’nı takiben, aynı yıl fabrika ihtiyaçlarına cevap verecek düzeyde hammadde tedariki için Oruçoğlu Maden A.Ş.’nin kurulmasını ailesinden aldığı destek ile sağladı. Türkiye’nin değişik vilayetlerinde ve Afyon’da blok mermer üretiminin dünyanın bilinen en ileri teknolojileri kullanılarak üretilmesinde büyük emek harcadı.

Afyon’un şifası ile bilinen efsanevi termal suyunun değerlendirilmesi için Türkiye’nin 5 yıldız konforundaki ilk termal oteli olan Oruçoğlu Termal Resort‘un hizmete girmesinde etkin rol üstlendi.

2000’li yıllara kadar Oruçoğlu Ailesinin farklı sektörlerde bu topraklara hizmet etmesi adına tüm çabalarını sürdürmüştür.

2005 yılında bütün dünyadaki teknolojik gelişmelerin ülkemize de getirilmesi ve transfer edilmesi adına Oruçoğlu Sistem firmasını kurmuş ve burada dünyanın en büyük raylı sistem firmalarının Türkiye mümessilliğini alarak Türkiye’ye teknoloji transferine yönelik çalışmaları başlatmıştır. İlerleyen dönemler içerisinde sadece raylı sistemler değil teknolojinin geliştirdiği birçok alanda şirket içerisinde ayrı birimler oluşturmuştur.

Aile mirasını en değerli şekilde muhafaza ederek kendi firmasıyla yaptığı işlerle günümüzde de hizmetlerine devam etmektedir.

Fotoğraf Galerisi

Adres

Konutkent Mahallesi 3028. Caddde No 2 C BLOK No: 17, 06810 Çankaya/Ankara

Telefon

Oruçoğlu Termal Otel
+90 272 251 50 51
Oruçoğlu Sistem
+90 312 220 16 06

E-Posta

orsis@orucogluholding.com.tr

Translate »